Start
Strona główna
Aktualności
Treningi
Zapisy
Galeria zdjęć
Wyniki sportowe
Nasi Instruktorzy
Kilka słów o karate
Etykieta Dojo
Egzaminy
Napisz do nas
honorujemy kartę:Nasi partnerzy:
 www.szkoleniezeglarskie.com
  www.karate.pl

Start arrow Etykieta Dojo
ETYKIETA DOJO Drukuj Poleć znajomemu
28.03.2009.
Podane niżej zasady i reguły mają na celu pomóc w prawidłowym prowadzeniu zajęć w Dojo. Wiele z opisanych procedur jest częścią ogólnej kultury, prawidłowego zachowania się i dobrych manier, jednak większość z nich ukształtowana jest według tradycji Japonii, która jest kolebką karate tradycyjnego.
Część procedur postępowania może się różnić w szczegółach w zależności od instruktora lub Dojo (własnej sali do ćwiczeń karate tradycyjnego, z emblematami szkoły czy stylu oraz wizerunkami mistrzów lub zwykłej sali gimnastycznej wynajmowanej w placówce oświatowo-kulturalnej).
Własne, prawdziwe Dojo jest miejscem, które powinno być traktowane z prawdziwym szacunkiem dla wszystkich karateków w nim ćwiczących.
Nikt w Dojo nie stoi ponad tymi zasadami. Tak samo dotyczą one posiadaczy czarnych pasów, jak i początkujących adeptów karate tradycyjnego.


1. Kiedy wchodzisz do Dojo lub je opuszczasz, stań w wejściu, przodem do sali, wykonaj ukłon i powiedz “OS”. Takie zachowanie jest dowodem szacunku dla Dojo i osób znajdujących się w nim.

 

2. Jeśli spóźniłeś się na trening, wejdź do Dojo jak jest to opisane w pkt. 1i usiądź w pozycji SEIZA (ceremonialnej pozycji siadu klęcznego) niedaleko wejścia zwrócony twarzą do sali. Czekaj na znak od instruktora. Kiedy instruktor powie ci, że możesz wstać, zwróć się twarzą do niego, wykonaj ukłon odpowiadając “OS”, a następnie szybko dołącz na koniec grupy ćwiczących. Osoby często spóźniające się powinny mocniej się starać, aby być zawsze na czas.

 

3. Nie jedz posiłków oraz słodyczy oraz nie żuj gumy przebywając lub ćwicząc w Dojo.

 

4. Nie zdejmuj z siebie żadnej części karate-gi w czasie treningu dopóki nie zostanie ci to polecone.

 

5. W czasie zajęć jeśli otrzymasz polecenie do wykonania jakiegoś zadania, zmiany pozycji lub ustawienia w grupie, zawsze przemieszczaj się szybko i sprawnie. Nie spaceruj.

 

6. W czasie zajęć nie przystępuj do walki (KUMITE) bez obecności i kontroli instruktora, a w jego obecności nie rozpoczynaj jej dopóki nie otrzymasz od niego jasnego pozwolenia na to.

 

7. W czasie zajęć nie wychodź z rzędu bez żadnego powodu oraz polecenia instruktora. Jeśli jest taka potrzeba, poproś instruktora i poczekaj na jego pozwolenie. Jeśli musisz opuścić swoje miejsce, nie przechodź między instruktorem a ćwiczącymi. Przejdź za grupą ćwiczących nie przeszkadzając im.

 

8. W Dojo i po za nim, zwracaj się do instruktora i starszych stopniem zgodnie z należnym im tytułem (SEMPAI, SENSEI). Zawsze kiedy zwracają się oni do ciebie, potwierdź zrozumienie przekazanej informacji wypowiedzeniem “OS”.

 

9. Traktuj swój trening zawsze poważnie. Nie przeklinaj, nie śmiej się, nie chichocz, nie rozmawiaj, nie zachowuj się nonszalancko lub nieuważnie, nie powoduj niepotrzebnych przerw w czasie treningu. W czasie zajęć karateka powinien zawsze być czujny i zachowywać się godnie.
Posiadanie wyższego stopnia (szczególnie czarnego pasa) nie upoważnia cię do wprowadzania rozluźnienia i domowej atmosfery w Dojo. Nie marnuj czasu swojego i innych ćwiczących. Dotyczy to także opuszczania zajęć przed ich oficjalnym zakończeniem. Jeśli nie otrzymasz od instruktora indywidualnego pozwolenia na wyjście, powinieneś pozostać na treningu do momentu oficjalnego zakończenia. Łamanie powyższych zasad nie jest tolerowane w Dojo i wyklucza osoby nie przestrzegające je z zajęć treningowych.

 

10. Aby poprawić karate-gę lub zawiązać ponownie swój pas odwróć się tyłem do grupy ćwiczącej lub partnera z którym akurat ćwiczysz.

 

12. Instruktora prowadzącego zajęcia powinieneś traktować z szacunkiem przynależnym starszemu stopniem i nauczycielowi, który poświęca ci swój czas i umiejętności. Wszystkie instrukcje i polecenia wydawane przez niego w Dojo powinny być przestrzegane i wykonywane dokładnie, bez zastrzeżeń czy dyskusji. Nie dyskutuj z instruktorem i nie podważaj jego poleceń. Nigdy nie zabieraj głosu na zajęciach, dopóki instruktor ci na to nie pozwoli lub o to poprosi. Zrozumienie każdego polecenia potwierdź zawsze wypowiedzeniem głośno i wyraźnie “OS”. Postępowanie niezgodne z opisanymi regułami nie jest tolerowane w Dojo w żaden sposób.
Pamiętaj jednak, że instruktor nie może wydać ci polecenia wykonania jakiegokolwiek ćwiczenia lub zadania, którego sam osobiście wcześniej nie wyjaśnił, nie zaprezentował, nie wykonał lub nie jest w stanie wykonać. Jeśli mimo to będziesz miał trudności z wykonaniem jakiegoś ćwiczenia, staraj się to zrobić najlepiej jak potrafisz.
Takie posłuszeństwo rozwija więź i zaufanie pomiędzy instruktorem i ćwiczącym, które wzmacnia wzajemny szacunek oraz upraszcza i przyspiesza proces nauczania.

 

13. Dbaj o swoją higienę osobistą. Zawsze powinieneś mieć obcięte i czyste paznokcie u swoich dłoni i stóp. Pamiętaj, aby wybierając się na trening mieć zawsze czyste ręce i stopy. Dla nikogo nie jest przyjemne ćwiczenie w bliskim kontakcie z osobą, która jest brudna.

 

14. W czasie przerwy nie powinieneś siedzieć, opierać się o ściany czy leżeć. Zawsze staraj się wykonać jakieś dodatkowe ćwiczenie np. rozluźniające zamiast tracić czas.

 

15. Pamiętaj że każdy z ćwiczących jest odpowiedzialny za dbanie o czystość, porządek i bezpieczeństwo w Dojo.

 

16. Twoja karate-ga musi być zawsze schludna i czysta. Nie powinieneś nigdy prać swojego pasa, co najwyżej możesz go wyprasować na sucho, gdyż symbolizuje on ducha twojego ciężkiego treningu. Bez względu na okoliczności każdy karateka - mężczyzna nie powinien nosić żadnych t-shirt’ów lub innego ubrania pod karate-gą.

 

17. Dla bezpieczeństwa i skromności nie noś żadnej biżuterii ani zegarków w czasie treningu lub kiedykolwiek mając na sobie karate-gę.

 

18. Pamiętaj zawsze, aby przed treningiem odwiedzić toaletę. Przypadkowe uderzenie w pełny pęcherz może być bardzo niebezpieczne. Staraj się zawsze pamiętać, że dla organizmu człowieka nie jest dobre, aby trenować z pełnym żołądkiem. Unikaj więc jedzenia posiłków na minimum jedną godzinę przed rozpoczęciem treningu.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© Centrum Karate Tradycyjnego Wrocław. Wszystkie prawa zastrzeżone.